
Wolność wyboru
Wolność wyboru
Życie jest procesem. Wiele sytuacji nam się przydarza, jednak nie wszystkie kreujemy, nie na wszystkie mamy wpływ. Chcielibyśmy myśleć o sobie, że jesteśmy kreatorami siebie, swojego wizerunku i swojego życia. Częściowo da się to zrobić, ale nie w całości. Nie na każdy aspekt naszego życia, tego co jest wewnątrz, a już tym bardziej dookoła nas, mamy wpływ. A już tym bardziej nie mamy wpływu na innych ludzi – czyli nie odpowiadamy za ich intencje, nastawienie, działania ani myślenie. Nawet w stosunku do nas samych. Tak, nie mamy na to wpływu, czyli też nie jesteśmy za to odpowiedzialni. Nie mamy pełnego wpływu na okoliczności, na warunki zewnętrzne, na sytuację polityczną, pogodę, i wiele wiele innych spraw.
Wpływ
Nie mamy również wpływu na wiele okoliczności i sytuacji, które mimo, że dotyczą naszego życia, to często pozostają poza zasięgiem naszego wpływu. Bo na przykład, jeśli zaplanujemy sobie cudowny wypad wakacyjny, a podczas wyjazdu nadepniemy na bardzo ostrą skałę, która rozetnie nam głęboko piętę, tak, że już do końca pobytu nie możemy wejść do wody (autentyczny przykład z podróży poślubnej do Chorwacji, nie mojej na szczęście, ale byłam świadkiem tej sytuacji). Albo organizujesz urodziny w plenerze, a w dniu imprezy zaczyna lać deszcz. Albo idziesz na ważną rozmowę, na przykład o pracę, przygotowałaś się i chcesz dobrze wypaść, a w nocy dziecko miało gorączkę – niewiele więc spałaś i twoje myśli krążą wokół czegoś innego. Czy masz na to wszystko wpływ?? Nie zawsze, bo tak już jest. To jest życie. Płynne, zmienne i nieprzewidywalne.
Co w takim razie możemy zrobić?? Na co mamy wpływ?? Na wiele.
„Nie jesteś tym, co ci się przydarzyło. Jesteś tym, kim wybierasz się stać”
Carl Gustav Jung
Przede wszystkim, mamy wpływ na to jak widzimy, odbieramy i interpretujemy przydarzające się nam sytuacje. I oczywiście na to, co potem z tym robimy, czyli jakie podejmujemy działanie.
Viktor Frankl uważał, że człowiek jest wewnętrznie wolny, a ta wolność odnosi się właśnie do interpretacji sytuacji. Człowiek może więc decydować o jakości swoich myśli, przekonań, zasad i postaw wobec świata. Wolność wyboru jest możliwa, ponieważ jako ludzie dysponujemy samoświadomością, sumieniem i wolną wolą. Nie jesteśmy więc zależni wyłącznie od tego, co na zewnątrz. To my sami możemy kształtować siebie, biorąc odpowiedzialność za siebie, czyli za swoje samopoczucie i swój los.
I nie dajmy sobie tego odebrać!! To nasza ludzka, niezaprzeczalna siła. Każdy ją ma. W sobie.
Ja też tak miałam, że jeśli coś zaplanowałam, a jakieś okoliczności czy warunki zewnętrzne pokrzyżowały mi plany, bo albo spadł deszcz, albo skręciłam nogę, albo nie przespałam nocy, to koncentrowałam się na tym, co mi nie wyszło, albo że nie wyszło tak, jak chciałam. Teraz próbuję inaczej i uczę się. Zatrzymuję się na chwilę, oceniam sytuację – czyli jak mi z tym i dlaczego, co mogę zmienić, jak zadziałać w tej sytuacji – i działam !!
Sytuacje trudne
W obliczu trudnych sytuacji, zwykle bardzo łatwo przyjmujemy jedną z dwóch postaw – cierpiętnictwa i narzekania, albo wypierania złych emocji. Żadna z nich nie jest wspierająca, odżywcza, ani przynosząca rozwiązanie. I w każdej z nich utykamy we własnych emocjach. Zdrowe podejście zakłada zintegrowanie tych postaw, czyli przyjęcie pojawiających się emocji, szukanie rozwiązań i przede wszystkim – działanie.
Nie myśl o sobie, tak jak i ja myślałam, że jestem beznadziejna, bo mi coś nie wyszło. Teraz przekierowuję myślenie w tym kierunku, że po prostu coś nie wyszło, czyli coś poszło nie tak. Analizuję sytuację i szukam nowych rozwiązań. A jeśli ich nie znajduję, bo tak też może być – to odpuszczam, sobie i innym. Uczę się odpuszczać. Puszczać tę sytuację. I szykuję się na nowe.
Dla przykładu, możemy wymienić sytuacje, na które nie mamy wpływu i takie, na które wpływ mamy. Zapewne, każdy może sobie dopisać kolejnych 10 i więcej przykładów ze swojego życia.
Na co nie mam wpływu:
- innych ludzi
- to co kieruje innymi, nawet w stosunku do mnie
- to jak reagują inni
- co myślą i czują inni
- emocje, które pojawiają się w danej sytuacji
- wszystkie konsekwencje swoich działań
- warunki atmosferyczne
Na co mam wpływ:
- jak widzę daną sytuację
- jak interpretuję to, co mi się przydarza
- własne myśli
- co robię z emocjami, które się we mnie pojawiają
- jakie działania podejmuję
- czym się kieruję
- z kim się spotykam
Podsumowując.
Na wiele sytuacji w życiu mamy wpływ, ale na wiele nie mamy. Grunt, to oddzielić te sytuacje, rozpoznać, przyjrzeć się im oraz odpowiednio i zdrowo dla siebie zinterpretować. Mieć poczucie wolności wyboru, czyli tego, jak dana sytuacja na mnie wpływa i co z tym zrobię.
Nadać jej sens. I działać !!
Jesli chcesz poczytac o sensie, zajrzyj tutaj, a jeśli o samoświadomości, to tutaj.
A jeśli chcesz poznać siebie, to zajrzyj tutaj.
💙
Dołącz do grupy na FB – Laboratorium Równowagi – będziemy tam razem poszukiwać sposobów na powrót do stanu równowagi 🙂

