
Jak sobie radzić ze stresem
Czym jest stres??
W poprzednim filmie wyjaśniłam już czym jest stres, jak to się dzieje i dlaczego, że w naszym organizmie pojawia się reakcja stresowa i czym ona jest. Mówiłam o tym, że ważne jest świadome rozpoznanie, czy dana sytuacja się faktycznym zagrożeniem, czy tylko wyobrażonym, w Twojej głowie. Jeśli zagrożenia realnie nie ma, pojawia się tylko w Twojej głowie, to warto nauczyć się odpuszczać. A jeśli zagrożenie jest realne to działać.
Stresu nie da się uniknąć. Wręcz przeciwnie, poziom napięcia jest nam potrzebny do działania. Naważniejszym zadaniem jest nauczyć się RADZIĆ sobie ze stresem.
W wyszukiwarce Google na hasło „jak radzić sobie ze stresem” pojawia się… prawie 9 mln wyników. Oznacza to, że jest to duży problem dla większości z nas i szukamy rozwiązań.
Co to znaczy radzić sobie ze stresem??
To, co najważniejsze w podejściu do stresu, to właśnie owo RADZENIE SOBIE, czyli wszelkie działania podejmowane w celu przywrócenia równowagi w organizmie. Działania mające na celu rozładowanie całego mechanizmu, który się uruchomił w reakcji na sytuację stresową.
W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Vivian Green
Co możesz robić, aby radzić sobie ze stresem??
Możesz wybrać jedną z 3 opcji: koncentrację na emocjach, na problemie lub na znaczeniu.
- Rozwiązania skoncentrowane na emocjach
Kreowanie pozytywnych zdarzeń i nasycanie zwykłych zdarzeń pozytywnym afektem. Działamy tu konkretnie w celu poprawy stanu emocjonalnego, chcemy po prostu poczuć się lepiej. Szukamy więc źródeł pozytywnych emocji, np. spotkania ze znajomymi, kino, rozrywka, relaksacja, ruch. Jest to postawa aktywna, szukamy rozwiązań, ale też świadomie staramy się kontrolować własne myśli i nakierowywać je na te wywołujące pozytywne emocje.
- Rozwiązania skoncentrowane na problemie
Przekształcanie interpretacji sytuacji stresowej, zmiana perspektywy, generowanie rozwiązań, poszukiwanie wsparcia.
Działamy tutaj w celu rozwiązania konkretnego problemu, a jeśli to niemożliwe, to zmianie perspektywy myślowej – przekierowanie myślenia na inne sprawy. Staramy się tak interpretować sytuację stresową, by widzieć w niej wyzwanie oraz by oszacować ważność tego stresora. Dodatkowo, przyglądamy się swoim zasobom, temu czym dysponujemy, aby sobie z daną sytuacją poradzić. Oceniamy na co mamy wpływ, a na co nie – to ważny, by rozpoznać, gdzie kierować własną energię.
Krótko mówiąc, najpierw rozpoznajemy, czy możemy coś zrobić w danej sytuacji i jeśli tak, to działamy. A jeśli nie mamy wpływu na rozwiązanie danej sytuacji, to przekierowujemy myślenie na inne sprawy.
- Rozwiązania skoncentrowane na znaczeniu
Przewartościowanie znaczenia sytuacji stresowej. To znacznie możemy rozpatrywać na 2 poziomach:
- globalnym, czyli odnoszącym się naszych stałych wartości, przekonań, celów wyższego rzędu
- sytuacyjnym, czyli związanym z oceną konkretnej sytuacji w relacji do bliskich celów, i bieżącego dobrostanu
Możemy więc szukać i nadawać sens konkretnej sytuacji, przyglądać się, jakie ona ma znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia tu i teraz, oraz dla naszego życia generalnie, dla naszego systemu wartości. Możemy też szukać korzyści danej sytuacji, być może uda się zobaczyć pozytywne efekty negatywnych wydarzeń. Warto również patrzeć na trudne sytuacje, jako możliwość nauki, gromadzenia doświadczenia i zasobów. To się uda, jeśli patrzymy na życie jako drogę i uznajemy rozwój przez całe życie.
Jak fizycznie można radzić sobie ze stresem??
Dodatkowo, ważne jest radzenie sobie z tym realnym napięciem, które fizycznie pojawia się w ciele. Z tą całą machiną fizjologicznych reakcji, uruchomioną w rekacji na stres, z nią też trzeba coś zrobić. Jeśli więc te reakcje pojawiają się w ciele, to przez ciało trzeba pomóc im się rozładować. Te wszystkie napięcia, uciski, skręty, przyspieszone oddechy, spłycone oddechy, rozdygotania – trzeba rozładować. Nie ma na to lepszego sposobu, jak aktywność fizyczna. Taka, którą lubisz, dostosowana do Twoich możliwości i preferencji. Niech przynosi ci poczucie zmęczenia, rozładowania, ale też zadowolenie.
A inne metody??
No, i nie zapominajmy jeszcze o mocy oddechu. Takiego świadomego, skupionego, wyciszonego. To metoda, którą możesz stosować od razu, szczególnie w chwili dużego stresowego napięcia. Wystarczy, że zatrzymasz się na chwilę, skupisz na sobie i weźmiesz kilka głębokich spokojnych wdechów i wydechów. Możesz usiąść wygodnie, możesz się położyć, a jeśli nie masz takiej możliwości, to nawet możesz stać. Znajdź spokojne miejsce, w którym możesz się na chwilę zatrzymać i wyciszyć. Znajdź to miejsce, zamknij oczy, i oddychaj świadomie. To uspokaja natychmiast.
Tak więc, w chwili dużego napięcia, tu i teraz, weź najpierw kilka świadomych oddechów, uspokój organizm. Jeśli masz taką możliwość, idź poćwiczyć, wypocić stres. A potem dopiero możesz pomyśleć, co z tą sytuacją zrobić – którą z 3 opcji rozwiązań wybrać.
Zapraszam do obejrzenia materiału video
O stresie mówiłam też w poprzednim artykule, zapraszam do poczytania tutaj 🙂
A tutaj wspomniany w artykule film o stresie 🙂
💙
Dołącz do grupy na FB – Laboratorium Równowagi – będziemy tam razem poszukiwać sposobów na powrót do stanu równowagi 🙂


2 komentarze
Pingback:
Pingback: