
Izolacja – czego nauczyła nas o sobie??
Ścisła izolacja trwała w Polsce ponad dwa miesiące. Co oznaczała ta ścisła izolacja?? Nie chodziliśmy do pracy, większość pracowała z domu w systemie online, dzieci nie chodziły do szkół, a nauczanie przeniosło się do domu i świata wirtualnego, do sklepów chodziliśmy tylko po najpotrzebniejsze rzeczy, najrzadziej, jak się dało i z wyłączeniem pewnych godzin, nie korzystaliśmy z żadnych usług, rozrywek, miejsc kultury czy sportu, nie odwiedzaliśmy się nawzajem. Zalecane było #zostańwdomu i jak tylko mogliśmy, to zostawaliśmy.

Pandemia – czego nas nauczyła??
Pandemia, kwarantanna, izolacja Ostatnie kilka miesięcy były wyjątkowe dla wszystkich. Nie ma na świecie kogoś, kto doświadczyłby już wcześniej dokładnie tego samego, co my wszyscy teraz. I to w takiej skali. Czyli czego?? Pojawiła się pandemia.

Relacje
Relacje w związku – co się dzieje?? Relacje – ich budowanie i utrzymanie to temat bardzo gorący. Dlaczego?? Wg badań CBOS, każdego roku sądy orzekają około 65 tys rozwodów. To dużo. Szczególnie, biorąc pod uwagę, że liczba zawieranych ślubów maleje, bo rocznie zawieranych jest ok 190 tys ślubów.

Stres – jak sobie radzić ze stresującą sytuacją (przykład)
Stres Wiemy już, że stres będzie z nami zawsze, nie da się go uniknąć. Wręcz przeciwnie, pewien poziom napięcia jest nam potrzebny do działania, bez niego bowiem rozleniwilibyśmy się i nie podejmowali większości działań. Naważniejszym zadaniem jest więc nauczyć się RADZIĆ sobie ze stresem.

Jak sobie radzić ze stresem
Czym jest stres?? W poprzednim filmie wyjaśniłam już czym jest stres, jak to się dzieje i dlaczego, że w naszym organizmie pojawia się reakcja stresowa i czym ona jest. Mówiłam o tym, że ważne jest świadome rozpoznanie, czy dana sytuacja się faktycznym zagrożeniem, czy tylko wyobrażonym, w Twojej głowie. Jeśli zagrożenia realnie nie ma, pojawia się tylko w Twojej głowie, to warto nauczyć się odpuszczać. A jeśli zagrożenie jest realne to działać.

Stres
Czym jest stres?? Czy stres to syndrom naszych czasów i rozwoju cywilizacji, czy jednak stres to coś, co było i zawsze będzie?? Jak rozumieć stres?? Jak się nie stresować??

Postanowienia noworoczne
Ile udało Ci się zrealizować postanowień noworocznych w poprzednim roku?? Dużo, mało, wcale?? Które postanowienia noworoczne były najważniejsze?? Jak myślisz, dlaczego niektóre postanowienia noworoczne udało Ci się zrealizować a inne nie?? Co Ci pomagało, a co przeszkadzało??

Jak się nauczyć języka obcego?? (przykład zmiany)
Czym jest zmiana i jak ją przeprowadzić skutecznie, czyli jak się nauczyć języka obcego?? Weźmy sobie na warsztat naukę języka hiszpańskiego. Jak się nauczyć języka obcego??

Lęk przed zmianą
Życie płynie, jest nieustanną zmianą. Żyjąc, zmieniasz się, pojawiają się nowe okoliczności, sytuacje, ludzie, coś się kończy, coś zaczyna, zmienia się pogoda, rodzą się dzieci, starzejesz się. Przydarzają Ci się sytuacje nieplanowane, które wymuszają zmianę, ale też sama inicjujesz zmiany w swoim życiu, w podążaniu za realizacją własnych celów. Zmiany są więc nieodłączną częścią Twojego życia, jego codziennością. A wraz z nimi nieodłącznie pojawia się też lęk przed zmianą.

Motywacja
Jak zrobić, by mi się chciało, tak jak mi się nie chce?? Jeśli czegoś Ci się nie chce, to nic samo nie zadziała tak, by nagle Ci się zachciało. Cudów nie ma, magia nie istnieje. Samo po prostu się nie zrobi. Musi pojawić się motywacja. Jak w takim razie motywować się do zmiany??

Strefa komfortu
Czy muszę wychodzić ze strefy komfortu?? To zależy. Głównie zależy od tego, czego potrzebujesz. Strefa komfortu zawiera to, czego potrzebujesz. A czy wiesz, czego potrzebujesz?? Zacznijmy od tego, czym jest strefa komfortu??

Zmiana
Dookoła słyszymy głosy, że zmiana jest konieczna, że musimy się zmieniać, że powinniśmy, że takie czasy, że taka potrzeba, że kto się nie zmienia, ten stoi w miejscu, albo nawet się cofa. Czy muszę się zmieniać??

Jesień i jesienne ABC
Jesień i jej ABC Jesień przychodzi zawsze. Nie pyta, czy ją lubimy, czy jej chcemy, czy na nią czekamy. Nie pyta, czy jest nam potrzebna, czy nie. Przychodzi zawsze, kiedy nadejdzie jej czas. Przynosi z sobą różności – słońce, deszcz, mgłę, wiatr, nostalgię, potrzebę ogrzania się, czasem smutek, chęć bycia z kimś, ale też pobycia samemu, schowania się. Czy któreś z tych darów są lepsze, a któreś gorsze?? Każdy jest inny, każdy prawdziwy i potrzebny.

Listopadowe refleksje
Listopadowe refleksje… Listopad to szczególny miesiąc. Zdaje się być zwykle szary, bury i ponury. Choć bywa też ciepły i słoneczny, to jednak na myśl o listopadzie mamy ochotę schować się pod kocem. To środek jesieni, kiedy czujemy już zbliżającą się zimę, dni są krótkie, szybko zapada zmrok, częściej niż zwykle pada deszcz, noce są chłodne, a i w ciągu dnia coraz częściej marzną nam dłonie czy przewiewa głowę. Nachodzą nas listopadowe refleksje.

Samoświadomość
Wyobraź sobie sytuację, kiedy spotykasz się ze znajomą na kawę i po takim spotkaniu, nie czujesz się dobrze i miło. Zamiast tego, czujesz się źle – wyczerpana, nieswoja, rozdrażniona, smutna. I nie jest to spowodowane złą informacją, którą otrzymałaś, ale samym kontaktem z tą osobą.

Wolność wyboru
Wolność wyboru Życie jest procesem. Wiele sytuacji nam się przydarza, jednak nie wszystkie kreujemy, nie na wszystkie mamy wpływ. Chcielibyśmy myśleć o sobie, że jesteśmy kreatorami siebie, swojego wizerunku i swojego życia. Częściowo da się to zrobić, ale nie w całości. Nie na każdy aspekt naszego życia, tego co jest wewnątrz, a już tym bardziej dookoła nas, mamy wpływ. A już tym bardziej nie mamy wpływu na innych ludzi – czyli nie odpowiadamy za ich intencje, nastawienie, działania ani myślenie. Nawet w stosunku do nas samych. Tak, nie mamy na to wpływu, czyli też nie jesteśmy za to odpowiedzialni. Nie mamy pełnego wpływu na okoliczności, na warunki zewnętrzne, na sytuację polityczną, pogodę, i wiele wiele innych spraw.

Poznaj siebie
Poznaj siebie Samoświadomość. Zastanawiasz się – po co to wszystko, po co te rozmyślania, poszukiwania, pytania?? Co jest bazą do każdej decyzji, każdego działania?? Albo, co sprawia, że zwiększa się prawdopodobieństwo podjęcia dobrej i służącej mi decyzji?? Co leży u podstawy właściwych działań w Twoim życiu?? Od czego zacząć?? Poznaj siebie.

Gdzie jest sens??
Gdzie jest sens?? Rozważając sens naszych poszukiwań, działań i życia w ogóle, warto się zastanowić, co rozumiemy pod pojęciem SENS? Jak myślisz o sensie, to co Ci przychodzi do głowy? Pomyśl przez chwilę. Gdzie jest sens?

Mój Kubek Sensu
Kubek Sensu?? Od kiedy pamiętam, poszukiwałam sensu. Sensu codziennych działań, życiowych wyzwań, i życia w ogóle. Wiecznie zadawałam sobie pytanie, kim jestem, gdzie jestem, czego chcę i po co to wszystko? Szukałam w książkach, w rozmowach z ludźmi – tymi bliskimi, i tym ważnymi, inspirującymi, zgłębiałam literaturę fachową, poszłam na studia psychologiczne. Czasem znajdowałam iskierki, które prowadziły mnie do kolejnych rozważań, poszukiwań, zgłębiania. Nigdy nie zaspokoiły mojej żywej ciekawości. I już wiem, że nigdy nic jej nie zaspokoi. Bo życie, to droga do celu, a nie cel sam w sobie.

Otwórz się na nowe
Otwórz się na nowe Idzie nowe!! Każdego dnia!! Tak, każdego dnia może wydarzyć się coś nowego, małego lub dużego. Czasem, w oczekiwaniu na wielkie rzeczy, nie zauważamy tych małych, które dzieją się tuż pod nosem, czyli codziennie, bez hałasu. A to właśnie one, czyli te małe rzeczy, drobnymi krokami wprowadzają nas w nowe obszary i etapy życia. Jak doświadczać nowego?? Jak poczuć się lepiej??