Jak radzić sobie ze stresującą sytuacją

Stres – jak sobie radzić ze stresującą sytuacją (przykład)

Stres

Wiemy już, że stres będzie z nami zawsze, nie da się go uniknąć. Wręcz przeciwnie, pewien poziom napięcia jest nam potrzebny do działania, bez niego bowiem rozleniwilibyśmy się i nie podejmowali większości działań. Naważniejszym zadaniem jest więc nauczyć się RADZIĆ sobie ze stresem.

Stresująca sytuacja 

Wyobraź sobie, że masz przed sobą bardzo stresujące Cię wydarzenie – np. egzamin na studiach, rozmowa kwalifikacyjna, egzamin na prawo jazdy, ważne wystąpienie, rozmowa w sprawie podwyżki, omówienie kwartału pracy przed przełożonymi, prezentację projektu dla inwestora, czy nawet załatwienie trudnej sprawy w urzędzie. Wybierz jedną z nich, tę która jest Ci teraz najbliższa. 

Wszystkie te sytuacje łączy to, że wiesz o nich, że się wydarzą, mają wyznaczoną datę, a ty czas na przygotowanie. Każda z tych wybranych sytuacji, jest dla Ciebie ważna i zależy Ci na uzyskaniu dobrego efektu. 

Co się dzieje?? 

Im więcej masz czasu, tym bardziej odkładasz pracę na później, bo przecież w końcu tyle masz jeszcze czasu… Potem zabierasz się do przygotowań i im bliżej jest tej godziny zero, kiedy ma dojść do tego wydarzenia, tym poziom Twojego stresu rośnie. Rośnie i rośnie. A im bardziej Ci zależy na efekcie, tym poziom tego stresu rośnie proporcjonalnie jeszcze bardziej.

Wyobraź sobie, że to się wydarzy dzisiaj. Dzisiaj masz egzamin, rozmowę kwalifikacyjną do nowej pracy, albo egzamin na prawo jazdy, ważne wystąpienie czy rozmowę w sprawie podwyżki, albo omówienie i podsumowanie kwartału swojej pracy przez ważnymi przełożonymi w pracy, albo prezentację własnego projektu przed inwestorem, albo nawet czeka Cię przeprawa w urzędzie w celu załatwienia naprawdę trudnej sprawy.

Wybierz jedną z tych sytuacji, z którą się identyfikujesz. Albo przywołaj sobie inną, taką która Ci się już zdarzyła, albo jeszcze stoi przed Tobą.

Co czujesz?? 

Jest poranek, a ta sytuacja wydarzy się dziś po południu. Masz trochę czasu, kilka godzin. Stresujesz się bardzo, po chwili wejdziesz już na taki poziom stresu, który utrudnia Ci logiczne i swobodne myślenie. Wiesz, jak będzie, bo znasz siebie. Boisz się, że zawalisz sprawę, choć tak bardzo Ci na niej zależy. Nakręcasz się jeszcze bardziej i jeszcze bardziej się stresujesz.

Tym razem chcesz jednak, aby było inaczej.

Możesz więc wykorzystać jeden ze sposobów radzenia sobie ze stresem zaproponowanych przez mnie. Możesz wykorzystać wszystkie, ale na początek dobrze będzie zacząć chociaż od jednego. 

Co robisz??

Koncentracja na emocjach

Rozpoznajesz w sobie dużo trudnych emocji związanych z tą stresującą sytuacją. Starasz się więc świadomie wygenerować emocje pozytywne, by pomóc sobie przetrwać ten trudny moment. Jeśli znasz siebie, to wiesz, co Ci służy, co sprawia, że czujesz się dobrze – i teraz świadomie korzystasz z tych zasobów – przekierowujesz swoje myśli na pozytywną stronę.

Możesz zrobić sobie dobrej kawy, posłuchać ulubionej muzyki, czy pograć na instrumencie, przeczytać fragment czegoś pozytywnego, ubrać coś co sprawi Ci przyjemność, zapalić świeczkę, użyć pachnących olejków, kupić kwiaty. Rób wszystko, co sprawi Ci przyjemność i pozwoli poczuć pozytywne emocje. To pozwoli Ci poczuć się lepiej, a nie tylko koncentrować na tym, co Cię czeka. I zmniejszy stres.

Koncentracja na problemie

Możesz jeszcze raz przemyśleć sytuację, która Cię stresuje, jeszcze raz, bo pewnie myślałaś już o niej setki razy, ale tym razem przyjrzyj się konkretom. Co Cię najbardziej stresuje w tym, co Cię czeka?? Czy jest coś, co możesz jeszcze zrobić?? Czy możesz się jeszcze jakoś przygotować??

Jeśli tak, zrób to, co możesz zrobić. A to, czego już nie możesz zrobić czy zmienić – odpuść. Szukaj pola wpływu – gdzie i co mogę zrobić – i rób to. Resztę odpuść.

Koncentracja na znaczeniu

Możesz poświęcić chwilę na zastanowienie się, jakie znaczenie ma ta sytuacja i dlaczego tak Cię stresuje. Jakie ma znaczenie dla Ciebie w ogóle, dla Twoich wartości, przekonań, celów – dlaczego tak Ci na tym zależy??

Co się wydarzy, kiedy się powiedzie, i co się wydarzy, kiedy coś pójdzie nie tak?? Jak to wpłynie na Ciebie i na Twoje życie?? Czy niepowodzenie tej sytuacji będzie faktyczną porażką, czy raczej doświadczeniem, nauką?? Jeśli życie jest drogą, to jakie znaczenie będzie miała ta sytuacja za kilka lat?? Czy naprawdę jest tak ważna??

Jak działasz??

Aktywność fizyczna

Kiedy się stresujesz, Twoje ciało jest napięte, sztywne, trudno wtedy o elastyczne działania, a nawet elastyczne i skuteczne myślenie. Jeśli masz taką możliwość, a zwykle masz, to skorzystaj z dobrodziejstw aktywności fizycznej.

Dzięki aktywności fizycznej – rozładujesz napięcie w ciele, unormujesz oddech, wyzwolisz endorfiny. Łatwiej będzie stawić czoła trudnemu zadaniu. Idź na krótki bieg, na basen, rower, potańcz, pogimnastykuj się, albo nawet zrób kilka skłonów czy podskoków. 

I nie zapomnij o porządnym wysiłku fizycznym po całej sytuacji – gdzieś ten nagromadzony stres trzeba przecież rozładować !!

Oddech

Jednym z objawów stresu jest przyspieszony i spłycony oddech. Taki sposób oddychania dostarcza mniej tlenu do tkanek, w tym do mózgu, więc coraz gorzej funkcjonujemy. Zatrzymaj się na chwilę, stań, usiądź, połóż się, w zależności, jakie masz możliwości.

Zamknij oczy i wsłuchaj się w swój oddech – jak Ci się oddycha?? Spróbuj uważnie odczuć, jak powietrze wchodzi z wdechem i wychodzi z ciała z wydechem. Wydłużaj te wdechy i wydechy. Już kilka takich uważnych powtórzeń wdechu i wydechu pozwoli zatrzymać galopujący stres w Twoim organizmie i złapać dystans do tego, co na zewnątrz.

Jak się teraz czujesz??

Skorzystaj z tych 5 sposobów przy najbliższej stresującej Cię sytuacji i zobacz, co najlepiej na Ciebie działa. Możesz wybrać jeden ze sposobów i przyglądać się sobie, zauważając, co działa. Możesz też nie żałować sobie dobrych rozwiązań i skorzystać z wszystkich 5 sposobów radzenia sobie ze stresem. I jak – stres minął??

Zapraszam do obejrzenia materiału video

O stresie mówiłam też w poprzednich dwóch artykułach, zapraszam do poczytania tutaj i tutaj 🙂

A tutaj i tutaj inne filmy o stresie 🙂

💙

Dołącz do grupy na FB – Laboratorium Równowagi – będziemy tam razem poszukiwać sposobów na powrót do stanu równowagi 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *